“Her gün hapisteki bir gazetecinin portresini yayımlayan Alman Die Welt gazetesi, bugün sayfalarını Zaman’ın eski görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı’ya ayırdı. Gazetede Yazıcı’ya ilişkin çıkan haber-portre şöyle:

Die Welt muhabiri Deniz Yücel serbest bırakıldı. Hükümeti eleştiren başka yüzlerce gözlemci tutuklu kalmaya devam ediyor. Onları unutmuyoruz, aksine onlara olanları hatırlıyoruz. Bugün: Fevzi Yazıcı.

Fevzi Yazıcı bir tasarımcı. Aslında apolitik bir meslek olsa da bu artık Türkiye için geçerli değil. Yazıcı, 2016’da yasaklanan Zaman Gazetesi’nin sayfa düzeninden sorumluydu. Gazete, ABD’de yaşayan Müslüman vaiz Fethullah Gülen’in destekçilerinin sözcüsüydü.

Gülen ve şu anki cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müttefik olduğu dönemde Zaman hükümete sadıktı. 2013 yılı başında siyasal İslam’ın iki grubu ayrıldı. Erdoğan’ın Gülen’i sorumlu tuttuğu 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra vaizin takipçisi olmak veya öyle olduğunun düşünülmesi hapishaneye girmek için yeterli.

Fevzi Yazıcı’ya olan buydu. Darbe girişiminden sadece birkaç gün sonra o zaman 44 yaşında olan Yazıcı darbeye teşebbüs suçlamasıyla tutuklandı. Mahkemede sadece bir kez ABD’de Gülen ile görüştüğünü söyledi. Mahkeme Zaman’ın hükümeti devirme aracı olduğuna, İstanbul’da Silivri Cezaevi’nde tutulan baş tasarımcının gazete makalelerinin görsel tasarımıyla bu etkiyi güçlendirdiğine karar verdi. Yazıcı ömür boyu hapse mahkum edildi.”

DIE WELT: HEPSİNİ BIRAKIN

Die Welt Muhabiri Deniz Yücel’in tahliyesinin ardından gazetesi Die Welt, yeni bir kampanya başlattı. Gazete, Türkiye’de tutuklu bulunan tüm gazeteciler için özgürlük istiyor.

Gazete, her gün bir tutuklu gazetecinin adı, fotoğrafı ve özgeçmişini paylaşacak. #FreeThemAll etiketiyle başlatılan kampanya için şu açıklamayı yapıyor:

“Deniz geçen Cuma’dan bu yana özgür. Ancak dünya çapında yüzlerce gazeteci cezaevinde. Tek suçları Deniz gibi mesleklerini tutku ile yapmak. Demokrasinin olduğu bir ülkede bu çok normal. Ancak Türkiye gibi bir ülkede rizikolu. Meslektaşlarımız bu rizikoyu görmelerine rağmen, korkmadan mesleklerinin gereğini yerine getirdiler. Basın özgürlüğü için kendi özgürlüklerini feda ettiler.

Deniz’in tekrar aramızda olmasını siyasetçilere, medya yöneticilerine ve geniş bir şekilde destekleyen önemli bir kitleye borçluyuz. Gün be gün Deniz’i hatırlattılar. Şimdi biz, portrelerini yayınlayarak, hala tutuklu olanları sürekli hatırlatacağız.”

Gazete bugüne kadar Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Fevzi Yazıcı’nın kısa portrelerini yayımlayarak okuyucularını bilgilendirdi ve tutuklu gazetecileri gündemde tuttu.